اصول و اقدامات اساسی در پدافند غیر عامل

نویسنده

چکیده

وقوع رویدادهای متعدد در جهان و جامعه بشری پیوسته مورد قضاوت و توجه دیدگان صاحبان خرد قرار می گیرد. آنان که به فرمایش مولایمان حضرت علی (ع) به استقبال آینده می روند، کسانی هستند که هرگز سرگردان نمی مانند، چراکه قوانین حاکم بر جهان خلقت، سنت های لایتغیر الهی هستند و با شناخت این قوانین و عمل به آنها می توان از آفات و آسیب ها مصون ماند و در سطح کلان، تهدیدات دشمنان شریعت، مکتب و میهن را دفع و یا به حداقل کاهش داد.
     دنیایی که امروزه در آن به سر می بریم شاید از ابتدای پیدایش جوامع بشری تاکنون هیچگاه در چنین وضعیت پیچیده و بغرنجی قرار نداشته است. تلاش قدرت های حاکم برای کسب منابع روز افزون مادی به هر قیمت ممکن و با سلطه طلبی های کشورهای صنعتی و به ویژه شیطان بزرگ آمریکا که سرمست از فروپاشی بلوک شرق و خالی دیدن میدان از رقیب، درصدد استیلای حاکمیت مطلق خود بر جهان می باشد، ما را بر آن می دارد که پیوسته این دشمن قهار بی رحم را زیر نظر گرفته و کوچک ترین تحرکات آن را با دیدگانی باز و بصیرتی فوق العاده دیدبانی نموده و با تجزیه و تحلیل آنها خود را در جهت مقابله و خنثی نمودن نقشه ها و
طرح های آن، آماده نماییم.
     دفاع و پیروزی قاطع بر دشمن، امری ضروری برای ادامه حیات هر جامعه و حفظ ارزش ها و دستاوردهای آن می باشد. ولی در حال حاضر تولید تسلیحات و تجهیزات مدرن و فوق مدرن نظامی نظیر بمب ها،  موشک های هوشمند، فراهوشمند و فراهم آوردن این قبیل ابزار دفاع بسیار پرهزینه و گران قیمت بوده و لازمه آن داشتن توان بالقوه علمی مناسب و کارآمد است. از سوی دیگر تولید و صدور این تجهیزات و تسلیحات در شرایط کنونی در انحصار کشورهای صنعتی و استعمارگر می باشد. پذیرش و اذعان به این واقعیت و عدم امکان دستیابی به ابزارهای آن چنانی، نمی تواند موجب تسامح و معافیت ما از اندیشیدن درباره دفاع از جامعه، ملت، اعتقادات و ارزش های آن و پیش بینی های لازم گردد. بنابراین راه حل منطقی چنین خواهد بود که به یاری تفکر و تلفیق عقاید و در تقدم اول با اتکاء به قدرت لایزال الهی و در تقدم بعدی بر توانایی های بالفعل و منابع موجود، کل جامعه را برای دفاع در برابر تجاوزات بیگانگان آماده نمود. برای اینکه از تحمیل هزینه های گزاف دفاع عامل پرهیز کرده و مجهز و مهیای مقابله با هرگونه تهدید باشیم، بهترین و عقلانی ترین راه کار، روی آوردن به دفاع غیرعامل است. با عنایت و مدنظر قرار دادن همین ملاحظات است که مقام معظم رهبری می فرمایند:
«پدافند غیرعامل در نیروهای مسلح، بایستی هم چون شعله ای بلند شود.»[1]1- از بیانات فرماندهی معظم کل قوا در 9/6/82

عنوان مقاله [English]

Principles and basic actions in passive defense

نویسنده [English]

  • Ezatollah Nabati